Jedną serią: „Percy Jackson” Rick Riordan

4954_TridentBW-horz

Seria o Percym Jacksonie i olimpijskich bogach to typowy cykl dla młodszych czytelników. Tomy są stosunkowo krótkie, akcja nie przybiera zbyt brutalnej formy, kładziony jest nacisk na takie wartości jak uczciwość, odwaga, przyjaźń i rodzina, a główny bohater jest dzielnym, małym urwisem. Skąd zatem taki ogromny fenomen tego cyklu u starszych odbiorców? Nie dziwi fakt, że dwudziestolatkowie uwielbiają Harry’ego Potter’a, Jeżycjadę, czy Opowieści z Narnii na których się wychowywali, ale Percy był przecież już po ich okresie dzieciństwa, a nawet lat nastoletnich więc skąd to się wzięło?

Wydaje mi się, że na to trudne i zawiłe pytanie mogę znać odpowiedź. Sama przeczytałam całą serię w mniej niż tydzień (potrafiłam przez dzień czytać jeden tom, a noc zabrać się za kolejny – serio) i po jego zakończeniu zbierałam szczękę gdzieś z podłogi i parę razy połykałam łzy. Czas zawitać do Świata Herosów.

Heros

Percy Jackson nie ma łatwego życia. Ma dwanaście lat, jednego dobrego kumpla i na tym kończą się pozytywy jego życia. Mieszka z mamą i ojczymem, który jest najgorszym typem człowieka, jakiego możecie sobie wyobrazić. Do tego ma duże problemy z nauką i serio ciężko jest mu się skupić, zwłaszcza na wszystkim tym, co czyta. Życie chłopca jest ciężkie, ale jakoś stara się on sobie dawać radę. Gorzej już być nie może, prawda? Nieprawda!

Któregoś dnia chłopca atakuje mityczny stwór rodem z greckiej mitologii. Percy okazuje się być jednak jedyną osobą, której dziwnym wydaje się fakt, że „takie coś” w ogóle istnieje. Jakie tajemnice kryją jego przyjaciele, mama i nauczyciele? Czy Percy jest na pewno tylko zwykłym nastolatkiem?

Literatura dziecięca dla dorosłych

Pierwszy raz całą serię przeczytałam trzy lata temu, czyli kiedy byłam już dumną dwudziestolatką i czytanie „czytadełek dla dzieci” wydawało mi się czymś upokarzającym. Natrafiłam jednak w telewizji na film „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej pioruna” i z dużą przyjemnością go obejrzałam. Przy najbliższej okazji wypożyczyłam (z działu dziecięcego! o zgrozo!) cały cykl z mojej osiedlowej biblioteki i całkowicie się zaczytałam.

Przez tydzień nie istniałam dla świata, bo musiałam wiedzieć, jak potoczy się losy Percyego i jego najbliższych. Wierzcie mi, że każdy tom naprawdę mocno trzyma w napięciu! Książki nie są naiwne i proste, naprawdę trzeba skupić się nad ich fabułą. Zapewniają one jednak fenomenalną rozrywkę na kilka dobrych godzin. Nie są długie i nie ma ich zbyt wiele, więc nie zmęczycie się perypetiami Percyego, jak to często następuje przy seriach liczących kilkanaście tomów.

Mitologia dla małych i dużych

Autor fenomenalnie posłużył się grecką mitologią kreując świat i poszczególnych bohaterów. Jeżeli w szkole zawsze topornie Wam szło odnalezienie się w tych wszystkich bogach, herosach i innych stworach, Riordan pomoże Wam uporządkować wiadomości podając je Wam w przejrzystej formie. Wykonał wspaniałą robotę starając się nadać teraźniejszemu światu cech klasycznej Grecji, a bohaterom wszczepił cechy i zachowania, które mogłoby charakteryzować ich żyjących dzisiaj (i tak Dionizos lubi sobie popić, Hermes zajmuje się firmą kurierską, a dzieci Aresa ciągle wszczynają bójki). Perfekcja!

Ostatnie słowo

Nie wiem, która część podobała mi się najbardziej, a która najmniej. Każda z nich była bowiem świetna i stała na naprawdę wysokim poziomie. Historia oczarowała mnie na tyle, że teraz planuję zakup boxa ze wszystkimi tomami, żeby co jakiś czas móc na nowo zanurzyć się ponownie w lekturze.

Polecam wszystkim. Bez wyjątku na wiek, płeć i preferencje literackie. Zapewniam Was, że odnajdziecie się w świecie wykreowanym przez Riordana i spędzicie wspaniale czas w towarzystwie kilku bogów i całej gromady dzielnych młodych herosów.

 

Moja ocena:

pięć gwiazdek

8 komentarzy do “Jedną serią: „Percy Jackson” Rick Riordan

  1. Percy był genialny. Ja czytałam książki tak jak wychodziły i nie mogłam się doczekać kolejnych część.
    Czytałaś już może kontynuację – „Olimpijskich herosów”? Taka byłam zadowolona, że wyjdą, a nie dotrwałam nawet do 3 części. Miałam wrażenie, że czytam to samo od początku i mnie znudziło…

    • Niee, jeszcze nie. Ale ogólnie chcę przeczytać wszystkie jego serie, które się ukazały. Wiem, że ma też serię z mitologią egipską i nordycką, więc pewnie się skuszę. Mam nadzieję, że mi się spodoba!

  2. O tak, Rick Riordan ma coś takiego w sobie, że nawet pisząc książki „dla dzieci” zachwyci starszych czytelników. Żeby było śmieszniej mając jakieś 14-15 lat zaczęłam czytać Percy’ego, porzuciłam jednak pierwszy tom w połowie – uznałam za zbyt nudny i dziecinny! A rok temu, w wieku osiemnastu lat pochłonęłam wręcz całą serię i przeklinałam się za swoją wcześniejszą głupotę. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>